Tak jak każdy z nas ma inny odcień włosów, kolor oczu czy długość poszczególnych kończyn, tak samo każdy człowiek może poszczycić się tym, że jego stopa jest wyjątkowa. Z czego to wynika? Przede wszystkim największy wpływ mają na to nasze geny, które czasami mogą mieć wiele wspólnego z naszymi przodkami. Jakie są rodzaje stóp? Przekonaj się sam!
Według naukowców stopy możemy klasyfikować według kategorii związanych z mieszkańcami starożytności, którzy w głównej mierze kształtowali nasz świat. Dlatego też wyróżnia się trzy podstawowe grupy:
- stopa rzymska,
- stopa grecka,
- stopa egipska.
Każda z nazw związana jest z konkretną długością palców. To jakie dolegliwości mogą doskwierać poszczególnym stopą również związane jest z ich budową.
Stopa rzymska
Stopa rzymska zwana inaczej stopą polinezyjską występuje bardzo rzadko, bo jedynie u 10% populacji. Stopa ta przede wszystkim charakteryzuje się tym, że palec I, II i III są niem równe, a spad rozpoczyna się dopiero od palca IV i V. Ze względu na nietypową budowę stopa ta wydaje się znacznie krótsza i mocniejsza niż jest w rzeczywistości. Do jej największych zalet można zaliczyć odporność na duże obciążenie oraz długotrwały bezruch. Ciężar w tej stopie rozłożony jest równomiernie dlatego też rzadko kiedy posiadacze tego typu stopy cierpią na jakieś schorzenia.
Stopa grecka
Stopa ta charakteryzuje się najdłuższym drugim palcem. Jest on również znany pod nazwą palca Mortona. Najczęściej spotykany u starożytnych Greków przez co do dziś uznawany jest za oznakę inteligencji i arystokratycznego pochodzenia. Jeśli przyjrzycie się rzeźbom z tamtego okresu zauważycie, że niemal każda posiada ten jakże unikatowy element.
W przypadku stopy greckiej można ją również podzielić na stopę grecką spadzistą oraz stopą prostokątną. W przypadku tej pierwszej palec II jest najdłuższy, a III, IV i V położone są w tej samej linii prostej delikatnie jedynie nachylone pod kątem ostrym w dół. Stopa grecka prostokątna charakteryzuje się najbardziej wysuniętym palcem II, a pozostałe czyli III, IV i V są równej długości. Stopę grecką można spotka u 20% populacji.
W przypadku tego rodzaju stopy najbardziej obciążonym podczas chodzenia jest drugi palec. Dlatego nikogo nie powinno dziwić, że ulega on dosyć częstym urazom. Buty dla takich osób powinny być dopasowane do długości drugiego palca inaczej powstaną palce młotkowate. Deformacja ta zazwyczaj obejmuje palce od II do V i polega na przykurczu zgięciowym w stawie międzypaliczkowym bliższym. Często oznacza to brak możliwości całkowitego rozprostowania palców. Kształt tej stopy sprawia, że wiele osób cierpi na haluksy tzn. paluch koślawy.
Stopa egipska
Stopę egipską nazywamy inaczej stopą spadzistą, ponieważ najdłuższym palcem jest pierwszy (paluch). Każdy z kolejnych palców ustawiony jest w mocno nachylonej lini prostej. Przez to, że palce maleją od I do V stopa wydaje się być smuklejsza i nieco dłuższa niż jest w rzeczywistości. Niejednokrotnie uznawana za stopę o idealnym kształcie, którą posiada od 50 do 70% populacji. Nie oznacza to, że stopa ta nie cierpi na schorzenia, gdyż w jej przypadku najmocniej obciążone są paluchy oraz śródstopie. Co za tym idzie do największych bolączek stopy egipskiej zaliczyć można powstawanie palucha koślawego, modzeli na podeszwie stopy oraz nie stabilności stawu skokowego i przykurczu ścięgna Achillesa.
A jaką Ty masz stopę?