Jak dbać o białe buty Możliwość komentowania Jak dbać o białe buty została wyłączona

Po białe buty najchętniej sięgamy latem i wiosną. Oprócz klasycznych trampek decydujemy się na espadryle, skórzane senakersy, a nawet sandałki na słupku. Jednak, czy wiesz jak dbać o białe buty, by zawsze wyglądały jak nowe? Czy każdy środek doczyści je i sprawi, że biel pozostanie bielą, a nie żółtymi plamami?

Białe buty

Nie oszukujmy się, ale białe buty będą nieskazitelnie białe jedynie w momencie zakupu. Niestety w przypadku niemal każdej białej rzeczy – butów, spodni lub akcesoriów – zaczynają się one szybko brudzić, a plamy na nich są widoczne bardziej niż na innych kolorach. Mała plamka po deszczu, zarysowanie lub błoto sprawiają, że białe buty przestają być białe. Ale spokojnie, niemal każde zabrudzenie da się usunąć lub mu zapobiec. Należy jednak działać od razu, póki brud lub jakikolwiek inny pigment nie wsiąknie na dobre w materiał.

Impregnacja butów

Mimo, że jest to pierwsza czynność jaką należy zrobić, by nasze buty zawsze wyglądały dobrze, wiele osób zapomina o tym i później dziwi się, że ich buty są zniszczone i zaniedbane. A wystarczy kupić odpowiedni specyfik, dzięki któremu zaoszczędzimy czas i nerwy, gdy nasze buty poważnie się zabrudzą.

Obecnie rynek obuwniczy ma do zaproponowania masę produktów skutecznie chroniących buty oraz odzież przed zawilgoceniem i zabrudzeniem. Malutkie cząsteczki szczelnie pokrywają włókna i zapobiegają osadzaniu się brudu oraz przenikaniu go w głąb materiału. Każdą nową parę butów spryskaj z odległości około 30 cm i pozostaw do wyschnięcia. Stosuj do skór i tekstyliów.

Ubrudziły się – i co teraz?

Chyba każdy z nas odnosi wrażenie, że wszystko co białe brudzi się zdecydowanie szybciej niż cała reszta rzeczy. Szczególnie ciężko jest usunąć z białych tkanin zabrudzenia i plamy z tuszu, czy mocno napigmentowanego środka. Czego potrzebujesz do zachowania białych butów w idealnym stanie?

  1. Miękkie białej szmatki lub gąbki, dzięki której usuniesz zabrudzenia.
  2. Szmatki do wypolerowania butów.
  3. Delikatnego detergentu (szarego mydła, płynu do naczyń) do usunięcia tłustych plam.
  4. Szczoteczka do zębów.
  5. Ręczniki papierowe.
  6. Bezbarwna pasta do butów lub specjalna pasta w białym kolorze do sportowego obuwia.
Jak czyścić buty

Na początku pozbądź się sznurówek i wypierz je w ciepłej wodzie z detergentem, a następnie zajmuj się zabrudzeniami na bucie. Szmatkę lub gąbeczkę namocz i nanieś na nią szare mydło/płyn do naczyń i delikatnie wyczyść buty. Nie zanurzaj całych butów w wodzie, a jej nadmiar wyciera na bieżąco. Do wyczyszczenia trudno dostępnych miejsc możesz wykorzystać szczoteczkę do zębów. Kiedy spłuczesz brud z butów wysusz je papierowymi ręcznikami, a do środka włóż stare gazety, które wchłoną wilgoć. Buty odstaw w suche miejsce. po wyschnięciu wetrzyj w nie pastę lub krem.

W powyżej przedstawiony sposób wyczyścić buty ze skóry lub ekoskóry, jednak jak pozbyć się zabrudzeń z materiałów tekstylnych? Do tego możesz użyć płynu do prania lub proszku, który rozpuścisz w wodzie. proces czyszczenia powinien być podobny jak w przypadku skórzanych butów. I pamiętaj – nie dopuść do przemoczenia obuwia. W przypadku plam możesz spróbować użyć sody, octu lub środka wybielającego, jednak pamiętaj o rozcieńczeniu go z wodą w stosunku 1:5. Jeśli tego nie zrobisz możesz liczyć się z tym, że na białej tkaninie pojawią się żółte plamy.

Pamiętaj, że stan obuwia mówi bardzo wiele o ich właścicielu, dlatego też jeśli widzisz, że z butami dzieje się coś niedobrego – postaraj się je doprowadzić do porządku jak najszybciej.

Poprzedni artykułNastepny artykuł