Jakie buty w góry? Możliwość komentowania Jakie buty w góry? została wyłączona

Niezależnie od tego, czy biegasz, uprawiasz jogę lub chodzisz na piesze wędrówki, na rynku obuwniczym znajdziesz buty odpowiadające wszystkim Twoim potrzebom. Z butami w góry jest podobnie, jednak nie możesz liczyć na uniwersalną parę, która sprawdzi się w każdych warunkach.

Dwie, a nawet trzy pary butów dla wytrwanego fana wspinaczek górskich to podstawa. Podstawowym czynnikiem wpływającym na wybór odpowiedniego obuwia jest temperatura oraz pora roku. Letnie buty w góry nie sprawdzą się na oblodzonych stokach i tak samo, trekkingowe obuwie z rakami nie zda egzaminu w letnie i upalne dni na stoku.

Sztywność podeszwy

Wybierając odpowiednie buty skup się przede wszystkim na literce umieszczonej w danym modelu, ponieważ mówi ona o sztywności i przystosowaniu obuwia do podłoża i warunków atmosferycznych.

  • A – miękkie i bardzo wygodne obuwie, idealne na parkowe spacery, nie będą się nadawać na górskie wędrówki
  • B – twarde buty trekkingowe, przeznaczone do turystyki; będą idealnym wyborem na nie obciążające wycieczki górskie
  • C – twarde buty na raki półautomatyczne lub paskowe, sprawdzą się na wspinaczki wysokogórskie
  • D – bardzo twarde buty na raki automatyczne, buty te wykorzystywane są przez profesjonalnych wspinaczy

Wysokie, czy niskie buty w góry

  • Buty z niską cholewą – odsłaniają kostkę, a co za tym idzie nie chronią jej. Może wiązać się to z dodatkowymi urazami mechanicznymi, ale również szybszym pokonywaniem danej trasy. Kostka jest w ruchu, zatem nasze kroki będą żwawsze i bardziej energiczne. Tego typu buty sprawdzą się w przypadku wycieczek na prostych szlakach o niskim stopniu trudności. Ich głównym atutem jest niska waga. Dobre na cieplejsze dni oraz sezon wiosenno-jesienny.
  • Buty z wysoką cholewą – zasłaniają kostkę, zatem chronią ją przed urazami mechanicznymi. Dzięki stabilizacji kostki oraz stawu skokowego staje się on mniej podatny na skręcenie. Buty te sprawdzą się w ciężkich warunkach atmosferycznych. Dzięki specyficznej budowie są bardziej uniwersalne. Idealne na jesień i zimę.

Specyfikacje

Wyruszając w góry należy pamiętać o tym, że im wyższe partie gór, tym nasze buty muszą być bardziej sztywne. Łatwo w ciężkich warunkach o skręconą kostkę. Dzięki stabilności stawu skokowego możemy pokonywać bardzo wymagające trasy. Przy krótkich i łagodnych szlakach dobrze sprawdzą się niskie buty z amortyzowaną podeszwą.

Trudność danego szlaku powinna mieć duży wpływ na to jakie buty trekkingowe wybierzesz.

Odpowiedni rozmiar buta

W przypadku butów trekkingowych, nie można dokonywać zakupu „w ciemno”. Rozmiar tego typu obuwia może się różnić od tego noszonego na codzień. Podczas mierzenia butów w góry ubierz na stopy najgrubsze skarpety, najlepiej takie, w których masz zamiar wspinać się. Odpowiednio dopasowany buty sportowy musi mieć z przodu około 1 centymetra luzu.

Pamiętaj, że dobrze dobrane buty trekkingowe zwiększają bezpieczeństwo podczas wycieczki i wyprawy w góry. Warto zainwestować w parę, dzięki której górskie wspinaczki staną się przyjemnym wysiłkiem.

Poprzedni artykułNastepny artykuł