Jakie buty do biegania? Możliwość komentowania Jakie buty do biegania? została wyłączona

Bieganie to podobno przyjemność, ale nie każdemu ono sprawia tyle samo przyjemności. Wybierając odpowiednie buty do biegania musimy zwrócić uwagę na typ stopy, rodzaj podłoża po jakim będziemy biegać oraz naszą wagę. Komfort to podstawa, dlatego nim kupisz jakiś model butów, skup się na kilku ważnych kwestiach.

Typ stopy

Istnieje kilka typów stopy, które określa się na podstawie ułożenia kończyny podczas kontaktu z podłożem. Neutralne, pronujące i supinujące, to podstawowe rodzaje, według których dostosowujemy buty do biegania.

  • Neutralna – podbicie stóp jest standardowo zbudowane, ciężar równomiernie rozłożony od pięty do palców. Podczas biegania wskazane jest lekkie odchylenie kostki do środka. Ruch ten minimalizuje ryzyko kontuzji.
  • Pronacja – charakteryzuje się nadmiernym wychyleniem stawu skokowego. Często stopa ta posiada niskie podbicie. But przeznaczony dla osób z pronacją powinien posiadać wsparcie w postaci twardej pianki lub mostka w wewnętrznej stronie obuwia.
  • Supinacja – to nic innego jak nadmierne odchylenie stawu skokowego na zewnątrz w stosunku do piszczela. Charakteryzuje się wysokim podbiciem. Buty o dużej amortyzacji, ze stabilizującą cholewą będą świetnym wyborem dla tego typu stopy.

Rodzaj podłoża

Wybór butów musi być również uzależniony od podłoża, po którym biegamy.

  • twarda nawierzchnia (asfalt, kostka brukowa, beton) – buty z dużą amortyzacją, ich krój musi stabilizować stopę
  • nieutwardzone tereny (leśne ścieżki, nierówny, grząski teren) – buty z mocno wyprofilowaną podeszwą. Ich przyczepność musi być bardzo dobra, biegając po nierównościach i wzniesieniach możemy łatwo się potknąć lub poślizgnąć.

Waga biegacza

Ciężar ciała odgrywa bardzo ważną rolę w wyborze odpowiedniego obuwia do biegania. Jest to uzależnione od amortyzacji, która będzie potrzebna do odpowiedniego ułożenia stopy na danym terenie. Należy pamiętać o tym, że im większa waga to wspomaganie w postaci amortyzacji musi być mocniejsza. Jej zadaniem jest odciążenie stawów i kręgosłupa.

Dopasowanie, rozmiar i komfort

Wybierając się po buty do biegania, najlepiej wybrać się południem, kiedy to nogi będą zmęczone i obrzmiałe. Będziemy mieć wtedy pewność, że gdy noga spuchnie podczas wysiłku, but nas nie obetrze. Dobrze jest zabrać ze sobą skarpetki o podobnej grubości do tych, w których planujemy ćwiczyć. Pamiętaj, by przymierzyć oba buty. Każdy z nas posiada minimalną różnicę w długości każdej ze stóp. But nie może żadnej obetrzeć pot czas treningu. Buty od samego początku powinny być idealnie dopasowane. Nie czekajmy na ich rozciągnięcie lub zmiękczenie materiału. Przysporzy nam to tylko niepotrzebnych otarć i odcisków.

Poprzedni artykułNastepny artykuł