Jakie buty na siłownię Możliwość komentowania Jakie buty na siłownię została wyłączona

Nowy rok trwa już w najlepsze i dla wielu osób te pierwsze kilka miesięcy oznacza rozpoczęcie przygody z siłownią. Nawet w najmniejszej miejscowości znaleźć można fitness klub z najnowszym wyposażeniem. Nim jednak wykupimy karnet, warto zastanowić się nad podstawą dobrego treningu, czyli obuwiem. Zatem jakie buty wybrać na siłownię i dlaczego nie warto chodzić na trening w butach do biegania?

To na jakie buty zdecydujemy się jest sprawą indywidualną. Na siłowni można spotkać ludzi ćwiczących w trampkach, halówkach czy butach do biegania. Te ostatnie są wybierane ze względu na miękkie i wygodne przystosowanie, jednak czy sprawdzą się do wykonywania ćwiczeń w fitness klubie?

Buty do biegania na siłownię?

Co do butów do biegania to sprawdzą się tylko w przypadku łagodnego treningu cardio. Obuwie to jest lekkie i posiada świetną amortyzację podczas biegania na bieżni lub wskakiwania na skrzynię plyometryczną. Posiadają również świetną wentylację co zapobiega nadmiernemu poceniu się stóp, a to często prowadzi do odparzeń. Miękka podeszwa zapewnia dużą wygodę podczas treningu.

Ćwiczenia na nogi – jakie buty wybrać

Do ćwiczeń na nogi nie można ubierać butów z miękką podeszwą, ponieważ może to doprowadzić do poważnych kontuzji. Trening na stojąco, zwłaszcza z dużym ciężarem (przysiady, martwy ciąg, wyciskanie żołnierskie) wymaga stabilnej podstawy, a stopa musi być dobrze ustabilizowana.

Jak wybrać buty na siłownię

Obuwie na siłownię przede wszystkim powinno mieć piętę nieco wyżej niż palce. But powinien byś szerszy i całkiem sztywny. Te cechy nie tylko stabilizują stopę, ale usztywniają ją przez co jakość wykonywanych przysiadów jest zdecydowanie lepsza.

Sztywna podeszwa zapobiega odrywaniu pięty od podłoża, a ta czynność jest bardzo niebezpieczna podczas wykonywania ćwiczeń. Kolejnym plusem butów na siłownię jest widoczna poprawa wyników siłowych. Jednak mimo wielu zalet buty te nie nadają się do każdego typu ćwiczeń. Nie sposób w nich biegać, czy wykonywać ćwiczenia dynamiczne takie jak wyskoki.

Buty do crossfitu

Buty do tego typu zadań są jednocześnie wygodne i lekkie. Posiadają płaską i twardą podeszwę dzięki czemu stopa się nie zapada. Ubierając je będziemy w stanie wykonać serię ciężkich przysiadów, by po chwili rozpocząć trening cardio.

Najważniejsze cechy butów na siłownię

  • stabilizacja stopy,
  • twarda podeszwa,
  • dobra wentylacja,
  • solidne wiązanie butów, które ściśle dopasuje cholewę buta do stopy.

Przygotowując się do ćwiczeń na siłowni pamiętaj, by trening był bezpieczny, a buty dopasowane do twoich potrzeb.

Poprzedni artykułNastepny artykuł