Jakie buty do jazdy konnej? Możliwość komentowania Jakie buty do jazdy konnej? została wyłączona

Wszyscy, którzy uprawiają bądź uprawiali jazdę konną, wiedzą, że odpowiedni stój to podstawa. Głównym zadaniem ubioru jest przede wszystkim ochrona jeźdźca na wypadek upadku. Ma ono zapewniać komfort i wygodę podczas jazdy. Do najważniejszego elementu garderoby zaliczyć można dobrą parę butów. Aby jazda konna była uprawiana odpowiednio i bezpiecznie, obuwie musi być odpowiednio dopasowane. Jest to również najdroższa część stylizacji jeźdźca, dlatego przed zakupem warto zastanowić się nad idealną parą.

Wysokie oficerki, czy niskie sztyblety?

Przygoda z jazdą konną może być nie tylko ciekawym hobby, ale również sposobem na życie. Jednak, by osiągać jak najwyższe rezultaty w tejże dyscyplinie, należy pamiętać o odpowiednim obuwiu. W tym przypadku możemy zdecydować się na dwa modele, które posiadają liczne zalety i wady, dlatego wybór jest sprawą indywidualną.

Krótkie buty

Sztyblety to model w szczególności wybierany przez początkujących jeźdźców. Ich cena jest dużo niższa niż w przypadku oficerek, a jakość czasami bardzo podobna. Jeśli połączy się je z czapsami, zapewnią one komfort podczas jazdy. Antypoślizgowa podeszwa i wyższy obcas zapewniają odpowiednie ułożenie nogi w strzemieniu.

Krótkie buty powinny sięgać za kostkę, by dodatkowo ochraniać ją przed urazami. Do największych zalet tego typu butów zaliczyć można wytrzymałość i niską cenę.

Oficerki do jazdy konnej

Są to buty eleganckie i bardzo estetyczne. Wysoka cholewa zapobiega powstawaniu otarć i zadrapań, które mogą pojawić się od siodła lub strzemiona. Oficerki jeździeckie mocno trzymają stopę w strzemieniu i usztywniają kostkę. Obuwie to jest najczęściej wybierane przez profesjonalistów ze względu na ich wygląd i wysoką cenę.

Ile kosztują buty do jazdy konnej?

Jazda konna wymaga od sportowca pełnego zaangażowania. I nie chodzi tylko o treningi, ale również o wkład finansowy. Ćwiczenia, udział w konkursach i liczne wyjazdy – to tylko część wydatków, z którymi musi zmierzyć się jeździec. Jest to sport wytworny, który w późniejszych etapach oznacza występy na wielkich galach. Buty do jazdy konnej znajdują się w przedziale cenowym od 800 do 5000 zł.

Z jakiego materiału wykonane są buty do jazdy konnej?

Rynek obuwia przeznaczonego do jazdy konnej oferuje produkty wykonane ze skóry naturalnej jak i tworzy sztucznych.

Najchętniej wybieranymi modelami są te wykonane z naturalnej skóry, a w szczególności z cielęcej. Mimo wysokiej ceny, jeźdźcy decydują się na nie ze względu na liczne zalety. Ich miękki materiał łatwo dopasowuje się do stopy i nie pęka przy zagięciach. Cechuje je estetyka i długotrwały połysk, dzięki czemu nie widać na nich śladów użytkowania. Bardzo łatwo je konserwować i utrzymać w czystości. Do największych minusów skórzanych butów zaliczyć można ich cenę.

Tańsze alternatywy to buty wykonane z twardszej i mniej elastycznej skóry bydlęcej lub ekologicznej. Niektóre modele wykonane są również z gumy natłuszczanej. Obuwie wykonane z tworzywa sztucznego to dobra propozycja do pracy w stajni, ponieważ łatwo usuwa się z nich zabrudzenia.

Poprzedni artykułNastepny artykuł