Buty do wody Możliwość komentowania Buty do wody została wyłączona

W najbliższym czasie planujesz wypad nad jezioro, rzekę, a może morze? Zastanów się nad odpowiednim obuwiem i to nie tylko do zwiedzania okolicznych zabytków. Spacer brzegiem akwenu wodnego może nie należeć do najprzyjemniejszych, jeśli wbije nam się w stopę porrozrzucone szkło, a ostry kamień obetrze nam skórę.

Buty do wody – po co je nosić

Plażowe buty przeznaczone są do chodzenia po kamienistej plaży lub krótkich spacerów brzegiem jeziora i rzeki. A w szczególności ich głównym założeniem jest ochrona stopy przed uszkodzeniem w wodzie. Stanowią ochronę przed ostrymi kamykami, kłującym żwirkiem, zanieczyszczeniami, śliskimi nawierzchniami, glonami, a nawet jeżowcami.

Kiedy ubierać buty do wody?

  1. zagraniczny wyjazd – wiele plaż posiada jeżozwierze, meduzy i inne niebezpieczeństwa, które mogą nie tylko spowodować ból, ale również kłopoty zdrowotne, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć,
  2. żwirowe wybrzeże – malutkie i kłujące kamyczki mogą mocno uszkodzić delikatną skórę stóp; buty do wody przydadzą się również do brodzenia w wodzie po kamienistym dnie,
  3. kamienista plaża – zabezpieczenie stóp przed ostrzejszymi kamieniami oraz poślizgnięciem się na mokrej nawierzchni.

Plusy i minusy butów do wody

Posiadanie odpowiedniego obuwia do każdej sytuacji wydawać by się mogło niedorzeczne, jednak warto zastanowić się, czy w niektórych sytuacjach nie byłyby one niezbędne.

Plusy posiadania butów do wody

  • chronią stopy przed urazami,
  • są przewiewne,
  • nadają się do pływania,
  • są antypoślizgowe,
  • występują w różnych kolorach, wzorach i przeznaczone dla każdej grupy wiekowej.

Minusy posiadania butów do wody

  • chodzenie bez butów jest bardzo zdrowe,
  • tańsze modele z gumy nagrzewają się i nie są tak bardzo komfortowe jak mogłoby się wydawać,
  • pływanie bez butów jest dużo przyjemniejsze.

To czy zdecydujemy się na obuwie do wody jest sprawą indywidualną, jednak warto rozważyć wszystkie plusy i minusy. Naszym zdaniem, lepiej mieć przy sobie parę butów do wody.

Rodzaje butów plażowych

Warto wybrać odpowiednie rodzaje materiału, ponieważ ich specyfika sprawdzi się w określonych sytuacjach.

Materiał, z którego są wykonane:

  1. Gumowe – należy do najtańszych i najbardziej elastycznych. Popularne obuwie plażowe wykonane z gumy. Podeszwa ażurowa, by zapewnić stopie wentylację. Dobrze chroni przed otarciami . od kamieni. Ich największym minusem jest szybkie nagrzewanie się, przez co nie mogą zagwarantować pełnego komfortu podczas upałów.
  2. Plastikowe – tanie obuwie z dziurkowaną podeszwą. Niestety nie należą do zbyt komfortowego obuwia. Ze względu na tworzywo, z którego są wykonane, szybko się nagrzewają przez co stopy pocą się i może dojść nawet do odparzeń.
  3. Piankowe – najczęściej wykonane z pianki neoprenowej. Miękkie i bardzo elastyczne. Obuwie to jest odporne na wilgoć, bardzo wytrzymałe i wygodne.

Podeszwa butów do wody

  • Miękka podeszwa – z taką podeszwą możemy nie tylko plażować, ale również uprawiać sporty wodne. Posiadają one bardzo dobrą przyczepność, przez co polecane są do spacerów po kamieniach, do pływania na desce oraz do chodzenia po kamieniach, wodorostach i glonach.
  • Twarda podeszwa – solidne i konkretne buty do wody. Ich głównym przeznaczeniem jest pływanie, uprawianie sportów i spacerów po plaży. Główną zaletą butów do wody z twardą podeszwą jest ich solidne wykonanie i wzmocniona podeszwa, która niweluje nierówności podłoża.

Zapięcie butów przeznaczonych do wody

  • Buty wsuwane/bez zapięcia – typowy model butów plażowych. Najczęściej wykonane z gumy. Obuwie tego typu jest elastyczne i sprawdza się podczas spacerów wodnych. Nie należy ubierać ich do uprawiania sportów wodnych.
  • Buty na zamek – sprawdzą się podczas sportów wodnych. Szybkie w zakładaniu i zdejmowaniu.
  • Buty na rzepy – buty te dobrze trzymają się na stopie, są wygodne w zapinaniu. Minusem jest szybkie zużycie.
  • Buty sznurowane – ich zdejmowanie i zakładanie zajmuje najwięcej czasu; są najlepiej dopasowane do stopy,
  • Buty do wody z palcami – wykonane z neoprenu, mają specyficzny kształt, ale dzięki niemu utrzymują się dobrze na stopie,
  • Buty przeźroczyste do wody – najczęściej wykonane z plastiku i gumy.
Poprzedni artykułNastepny artykuł